מכאן אני ממשיך בלעדייך

מכאן אני ממשיך

"אבא מת", כך מתחיל ספרו של ג'ונתן טרופר מ 2009 , This is Where I Leave You, דרמה-קומית או קומדיה-דרמטית משפחתית, מצחיקה, נוגעת ללב, דקת אבחנה ורצופה בתובנות שמעלות חיוך – על משפחה, אהבה, זוגיות, קריירה, ועל החיים בכלל.

TIWILY_Gif 1"אף פעם לא תדע מתי תהיה הפעם האחרונה בה תראה את אביך, או תנשק את אשתך, או תשחק עם אחיך הצעיר, אבל תמיד ישנה הפעם האחרונה הזו. אילו יכלת להזכר בכל הפעמים האחרונות, לא היית מפסיק להתאבל" . – ג'ונתן טרופר, מכאן אני ממשיך בלעדייך

מות האב, ובקשתו האחרונה (לפחות כך טוען הרב) שמשפחתו תשב שבעה עליו, הוא הסיבה בגללה משפחת פוקסמן בספר ואלטמן בסרט  – (זו אותה משפחה, לא לדאוג. מסתבר שבגלל מגבלות משפטיות לפיהן אסור להשתמש בסרטים בשמות של אנשים שאכן קיימים באזור בו מתרחש הסרט שונה שם המשפחה) – מתכנסת בבית המשפחה אחרי שנים לא מעטות בהן לא יצא להם לשהות יחד. טרופר מתאר את המשפחה הלא מתפקדת הזו בטון ציני, שלא לומר סרקסטי, דרך עיניו של אחד האחים , ג'אד, גיבור הספר, שלא חוסך דבר ממשפחתו ("צריך GPS בשביל לעקוב אחרי חיי המין של המשפחה הזו"), או מעצמו.

עבור ג'אד – דמות חביבה ומעוררת רחמים כאחד –  הסיפור לא מסתכם במות האב, אלא גם בעובדה שבדיוק באותו זמן הוא איבד את אשתו לטובת הבוס שלו, ווייד בולנג'ר (ובסרט "ביופורט"), שדרן רדיו פופולרי, מצ'ואיסטי המנחה תוכנית גסת רוח במיוחד, אותה ג'אד עצמו מפיק. הלום מהעובדה שתפס את  אשתו והבוס שלו "על חם" במיטת חדר השינה שלו, ג'אד מוצא את עצמו, או יותר נכון "לא מוצא את עצמו" שוב בבית הוריו, יושב "שבעה" שנכפתה עליו על אביו, ונאלץ להתמודד עם זרם המבקרים הבלתי פוסק כמו גם עם אשתו הבוגדנית, העובדה שאיבד את עבודתו ועם עם כל מה שקרה לו ולמשפחתו בעבר הקרוב ובעבר הרחוק יותר, ומתחיל לבחון לאן חייו ממשיכים מכאן.

TIWILY_JC1

"… אתה מתחיל להכיר בזה שאתה לא מבין את עצמך טוב יותר ממה שאתה מבין כל אחד אחר" ג'ונתן טרופר, מכאן אני ממשיך בלעדייך.

טרופר לוכד במיומנות אלגנטית את כל הדברים הקטנים המרכיבים את החיים, את המערכות הבין-אישיות ומערכות היחסים של הדמויות שיצר. הוא מתאר ברגישות מדויקת התאהבויות, כעסים, תקוות ואכזבות ואת הדרך בה חייו של אדם, כפי שהוא הכיר אותם, יכולים ברגע אחד שכולל עוגת יום הולדת וחומר סיכה דליק, לרדת לטמיון .

מארג הדמויות העסיסי שנברא לנגד עיננו הוא תוסס ומלא חיים והליהוק המדויק להפליא בסרט עושה עם דמויות אלו חסד: ג'ייסון בייטמן ("חשבון משותף", "איך להפטר מהבוס") הוא ג'אד מוצלח סרסקטי, שנון וחביב מחד מסובך ומעורר רחמים מאידך, ג'יין פונדה כובשת ומלאת הומור עצמי כאלמנה הטרייה הישירה והחושפנית (תרתי משמע) בת ה 63, פסיכולוגית-"סלבית" שכתבה ספר מצליח שנקרא "הורות נאורה" והופך למושא ללעג בפי ילדיה וכמובן טינה פיי הנהדרת (רוק 30, דייט לילי) המגלמת את וונדי, האחות במשפחה והמורדת הראשית כנגד האם המגיעה לשבעה יחד עם שני ילדיה הקטנים ובעלה איש העסקים השחצן והאדיש בארי שמספק גם הוא מספר הפוגות  קומיות.

עוד בחבורת הדמויות היצירתית: פול, (קורי סטול, מ'בית הקלפים') האח הבכור  – שלו ולג'אד יש היסטוריה של מקרה נורא ומצער מהעבר הרחוק שגורם למתח מתמיד בין שניהם – ואשתו אליס (קת'רין האן) המנסים ללא הצלחה לעשות ילד, פיליפ בגילומו של אדם דרייבר (מהסדרה "בנות"), האח הצעיר, "נוכל" חינני מלא סיפורי מעשיות המגיע לשבעה עם חברתו החדשה טרייסי (קוני ברייטון) המבוגרת ממנו מאוד, פני (רוז ביירן שהוכיחה יכולות קומיות יוצאות דופן ב"שכנים") חברת ילדות של ג'אד המספקת לו מעט נחמה וקצת יותר מזה והורי (טימותי אוליפנט) בן השכנים שתאונה מחרידה גדעה את חלומותיו להנשא לוונדי. כל הדמויות מספקות לג'אד, לעצמם וכמובן לנו הצופים / קוראים, את מידת הפספקטיבה הרצויה להבנת המצב, את מידת הרחמים שג'אד זקוק לה דוחה ומקבל כאחד, את השק המלא בעיות של כל אחד ואחת מהן ואת מידת ההומור הדרושה להתמודדות עימן.

 TIWILY_Judd

"רחמים, כך למדתי, הם כמו פלוצים. אתה יכול לסבול את אלו שאתה מייצר בעצמך, אבל פשוט לא יכול לסבול את אלו שמגיעים מאחרים" ג"ונתן טרופר, מכאן אני ממשיך בלעדייך.

 כשהקומי והדרמטי נפגשים, הן בספר והן בסרט, כל המורכבויות של מערכות היחסים צפות על פני השטח, וטרופר לא עושה הנחות לדמויות שלו. הוא מציג אותן על כל מורכבותן האנושית, אינו שומר בהכרח על כבודן, ומשאיר אותנו הצופים/קוראים מופתעים שוב ושוב, ככל שאנו מתוודעים לעומקן של הדמויות ולסיבות שהביאו אותן להיות מי שהן. בעקביות מדודה, הוא פורש לפנינו את המחלוקת הבין-דורית, את מריבות האחים ואת הדילמות של כל דמות עם עצמה, ומוכיח מעל לכל ספק שהוא מכיר את כל הדמויות שיצר מבפנים ולעומק.

TIWILY_Gif 3

"ואני רק רוצה לומר לכם, שבנקודה מסוימת זה כבר לא משנה מי צודק ומי טועה. בנקודה מסוימת להיות כועס זה פשוט עוד הרגל מכונה, ממש כמו עישון, ואתה ממשיך להרעיל את עצמך בלי ממש לחשוב על זה" ג'ונתן טרופר, מכאן אני ממשיך בלעדייך.

 טרופר עיבד את הדיאלוגים השנונים והתובנות המרעננות לגרסת התסריט לסרט, ולתפקיד הבמאי הגיע שון לוי – מלך הקומדיה של הוליווד שרשימת הקרדיטים שלו מעוטרת בסרטי לילה מוטרף במוזיאון, הפנתר הורוד, לדפוק התמחות, דייט ליילי ועוד – מה שמבטיח עיבוד נאמן, מצחיק ומדויק לספר מוצלח, מצחיק ומלא חיים רצופי כעסים, שמחות, אכזבות ואהבות וכל קשת הרגשות שמאפיינת את הקיום של כולנו בעולם הזה.

TIWILY_Gif 2

"אתה צריך להסתכל על מה שעומד ממש מול עיניך, על מה זה יכול להיות, ולהפסיק למדוד את זה אל מול הדברים שאבדו לך. אני יודע שזו מחשבה חכמה ונבונה בדיוק כפי שאני יודע שפחות או יותר אין אף אחד שיכול לעמוד בזה" ג'ונתן טרופר, מכאן אני ממשיך בלעדייך.

 

מכאן אני ממשיך בלעדייך. בקולנוע 27 בנובמבר 2014.

אז איך תדעו אם הסרט מתאים לכם?

אם אהבתם שניים או יותר מהסרטים הבאים, "מכאן אני ממשיך בלעדייך" מושלם בשבילכם.

 

Tarantino
image2movies
היימן רות

הוספת תגובה