Christopher NolanNov 2010Photograph by Christopher Nolan

כריסטופר נולאן על עתיד הקולנוע

לא אחר מאשר כריסטופר נולאן, הבמאי יוצא הדופן שהביא לנו את "ממנטו", "יוקרה", טרילוגיית "האביר האפל", "התחלה" ונובמבר בקרוב גם את האירוע הקולנועי "בין כוכבים" (Interstellar), פרסם היום מאמר מערכת מרתק בוול סטריט ג'ורנל, בו הוא מהגג, בין היתר גם על עתיד תרבות הסרטים ובתי הקולנוע. באופן לא כל כך מפתיע כשזה מגיע מיוצר כל כך מוכשר ואינטיליגנטי כמו נולאו, מדובר במאמר מבריק, מנומק ויוצא דופן. כותרת המאמר היא "כריסטופר נולאן: סרטי העתיד ימשיכו למשוך אנשים לבתי הקולנוע" כשכותרת המשנה מציעה כי "בימים בהם סרטים יכולים להראות ולהשמע כמו כל דבר, יצירות יוצאות דופן יצאו לאור" . בגלל שאנחנו מניחים שאין לכם מינוי לאתר הוול סטריט ג'ורנל, הנה תקציר הדברים כפי שהתפרסמו ברחבי הרשת בתרגום חופשי כשנולאן, חוזה עתיד מאוד ורוד לאמנות השביעית:

"בתי הקולנוע של העתיד יהיו גדולים ויפים יותר מאי פעם. הם יפעילו פורמטים יקרים ואיכותיים להקרנת סרטים, כאלה שלא ניתן יהיה לשחזר באמצעים ביתיים (כמו למשל באופן אירוני, פילם). והם ימשיכו ליהנות מבלעדיות, כשהאולפנים ילמדו מחדש את הערך הכלכלי האדיר של התזמון המדורג בשחרור המוצרים שלהם. הפרוייקטים שיוכלו להציע בידול כזה יהיו כמובן סרטי ראווה. אבל אם ההיסטוריה יכולה ללמד אותנו משהו, כל הז'אנרים, בכל התקציבים יצמחו יחד איתם. זה יקרה כיוון שהקולנוע של העתיד יהיה תלוי לא רק בדרכי הקרנה מרשימות יותר, אלא גם בעלייתם של קולנוענים יצירתיים מספיק כדי לשלוט בתשומת הלב של הקהל במשך כמה שעות. קולנוענים אלו יפרחו בדיוק כאשר נדמה יהיה שאין יותר מה לגלות ולאן להתקדם. ממש כמו בתחילת שנות ה 90', כאשר השנים הרעות של המולטיפלקסים המאיסו קצת את הסרטים על הקהל, במאי צעיר בשם קוונטין טרנטינו חרך את מסכי הקולנוע עם הבנה עמוקה של ההיסטוריה הקולנועית ואינסטינקט שאיפשר לו לתבוע מחדש את מקומו של הקולנוע בתרבות הפופולרית. מעולם בעבר לא היתה מערכת שאימצה בצורה כל כך מובהקת את הרס הסטנדרטים שהיא עצמה יצרה, אבל העדר סטנדרטים משמעו גם שאין חוקים. אם באמצעים פוטוכימיים או בצילום וידאו, סרט יכול בימינו להראות ולהשמע כמו כל דבר שנרצה. אי אפשר לדמיין שיצירה חדשה ויוצאת דופן לא תצמח ממבנה כל כך חופשי ופתוח. זה החלק שאני מצפה לו הכי הרבה"

נולאן, אוהד מושבע של פורמט הפילם, ואוהד קטן הרבה יותר של הפורמט הדיגיטלי ששולט היום, ממשיך וטוען:

"הפיתוחים יצריכו יצירתיות, עריכת ניסויים והוצאות כספיות, לא קיצוצים מוסווים כהתפתחויות דיגיטליות או גימיקים שנועדו להצדיק מחירי כרטיסים אחרים. חלון הבלעדיות של הקולנוע הוא לתעשיית הקולנוע מה שקונצרט הוא לתעשיית המוסיקה – אף אחד לא הולך לקונצרט כדי לשמוע קבצי MP3  על הבמה" 

העובדה שיוצר כה משמעותי ומשפיע כמו כריסטופר נולאן אופטימי כל כך לגבי העתיד, והעובדה שיחד איתו פועלים היום בהוליווד אנשי חזון וכשרון כמו ג'יימס קמרון שיביא לנו את סרטי ההמשך ל"אווטאר" עוצר הנשימה או פיטר ג'קסון שיסגור השנה את טרילוגיית "ההוביט" – מוכיחה לנו שיש למה לחכות (לא שהיה לנו ספק), ושהפריחה שהקולנוע חווה בשנים האחרונות היא רק תחילתו של עידן שיביא לנו את הבידור האיכותי והמושקע ביותר שידענו מעולם.

צפו בטריילר של "בין כוכבים" (Interstellar) של כריסטופר נולאן. 6 בנובמבר בקולנוע.


<

בקרוב גם בכחול-לבן?
UNBROKEN
גלובוס מקס

הוספת תגובה