בקרוב גם בכחול-לבן?

בקרוב: הוליווד נגד החמאס?

הרצון והתוכניות של צבא ארה"ב לייצר חליפת "איירון מן" אמיתית ופעילה הן כבר סוד גלוי מזה זמן. כעת, מדווח הוול סטריט ג'ורנל על התפתחויות חדשות בפרוייקט הידוע בשם TALOS שלקוחות כאילו היישר מסרט מדע בדיוני: החליפות יהיו חמושות, חסינות כדורים, ינטרו את סימני החיים של הלוחם ויעניקו לו כוחות עצומים וראיה מרחבית מקיפה. כדי לייצר את כל זה, ביקש הצבא עזרה מהסקטור הפרטי, כשחברות ענק פרטיות כמו לוקהיד מרטין, ג'נרל דינמיק ועוד נכנסו לעבודה בפרוייקט.

כעת, נכנסו כמה חברות קטנות פרטיות גם כן, חלקם מענפים עסקיים מפתיעים כמו חברת האפקטים המיוחדים Legacy Effects  – שעסקה בפיתוח חליפת "איירון מן" לסדרת הסרטים בכיכובו של רוברט דאוני ג'וניור – כשהיא עוזרת בעיצוב החליפה וביצירת אב-טיפוס מודפס תלת מימדי. Legacy פועלת בשם Ekso Bionics, יצרנית שריון ובחברה מודים שמדובר בשינוי משמעותי ממה שנהגו לעשות עד כה: "כשאתה עושה משהו לסרט זה הכל בכאילו" אומר מייסד החברה לינדסי מקגוון, "לעומת זאת בעבודה עם הצבא זה ממש לא כך". ייצור של שריון חיצוני שיעשה את כל מה שהצבא מבקש זו משוכה לא קטנה, ולכן חברות רבות נרתמו לפרוייקט. חלקן למשל חוקרות לוחמי סומו כדי לבדוק כיצד הם יכולים לנוע בגמישות יחסית כשהם סוחבים משקל כל כך כבד. חברה אחרת בוחנת שריונות של חרקים כדי לבחון איך הם משמרים את כוחם.

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי המפתחים צופים שהחליפה המשורינת עשויה לשקול רק מעט פחות מ 200ק"ג, כשמרביתו של משקל זה יהיה של הסוללות הנדרשות להפעלת הכח העצום של החליפה. נכון להיום, אין דרך יעילה באמת לספק כח לחליפה, ולפחות בתחום זה לטוני סטארק יש עדיין יתרון. נכון להיום הושקעו בפרוייקט "רק" 10 מליון דולרים (סכום לא גדול במיוחד בהתחשב בתקציבים צבאיים) אך ללא תקרה לתקציב. הצבא אמר בעבר כי ירצה דגמים פעילים של החליפה בשנת 2018.

הייתכן שבעוד מספר שנים הסיוע הצבאי מארה"ב יקבל משמעות חדשה? נחיה ונראה. בינתיים, נייחל לשקט ושלווה עבור כולנו כאן, ולחיילנו, בינתיים נטולי חליפות הברזל – לשוב הביתה בשלום.

 

 

 

Bayhem
Christopher NolanNov 2010Photograph by Christopher Nolan
גלובוס מקס

הוספת תגובה