oscar-2017

טקס האוסקר ה-89, הזוכים הגדולים

טקס האוסקר ה-89 שנערך שלשום בלוס אנג'לס, בתיאטרון דולבי בנוכחות כל הכוכבים והכוכבות, התחיל כהרגלו באווירה נוצצת ומושקעת והסתיים בפארסה מביכה, שמקורה בטעות אנוש. לכל מי שטרם עודכן, לה לה לנד הסרט שגרף את המספר הגדול של מועמדויות בשנה הזו. הוכרז כזוכה הגדול! אך אופס… מישהו מאחורי הקלעים טעה. ומסר לוורן בייטי ופיי דאנאוויי את המעטפה הלא נכונה. כך נוצר מצב שדקת התהילה של הזוכה הגדול האמתי – הסרט אור ירח, התארכה וקיבלה תשומת לב מעבר למצופה. הצוות הזוכה ובראשו הבמאי ברי ג'נקינס, עלה לבמה נבוך אך נרגש. הפריח תודות לכל עבר וקיבל תשואות רמות מהקהל. הטעות הקטנה הזו הפכה בין רגע את טקס האוסקר לפיקנטי. ואת הסרט אור ירח לסרט המדובר ביותר.

אז כמה מילים ושבחים על הסרט הזוכה – אור ירח, הסרט מספר את סיפור התבגרותו של ילד שחור ועני בשם שיירון שגר עם אמו החד הורית והמכורה במיאמי. אנחנו זוכים להציץ לשלושה פרקי זמן שונים ומעצבים בחייו: ילדות, נערות, ובגרות. ועוברים יחד אתו, תהליך מרתק ומפתיע של התבגרות וצמיחה. שבין היתר הוא מגלה בה את עצמו, את המיניות שלו, את הסביבה הקשה שבה הוא גדל, ואת אמו. השחקנים שעד כה היו אנונימיים עשו עבודה נפלאה. ויש רק לשער שאף אחד מהם כבר לא יחזור לאנונימיות הזו, אחרי הזכייה הגדולה שהתרחשה אמש. במיוחד מהרשלה עלי שזכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר. חשוב לציין שהסרט נעשה בהפקה צנועה והופץ ע"י חברה עצמאית וקטנה. הזכייה שלו בשלושה פרסי אוסקר, מוכיחה שגם באמצעים דלים ניתן ליצור סרט מופת! אנחנו ממליצים לכם בחום ללכת לקולנוע ולהיות שותפים למסע המרתק של שיירון.

למרות שהפסיד בקטגורית הסרט, לה לה לנד כמובן לא אכזב. וגרף פרסים ותשבחות מכל עבר, שישה פרסי אוסקר הם ללא כל ספק תו איכות. בין היתר זכה הסרט על פרס הבמאי, השחקנית הצילום הפסקול השיר והעיצוב. למי שטרם ראה את הסרט, צאו עכשיו לבתי הקולנוע! מדובר באחד הסרטים היפים והאופטימיים ביותר שנראו לאחרונה על המסך. ולמי שכבר ראה, לא תזיק פעם נוספת (בכל זאת לא כל יום יוצא סרט שגורם לציפור הנפש שלנו לפרוח). בימוי מקסים פסקול מרגש, ושחקנים מתוקים, שמצליחים להעביר לנו הצופים את חדוות הנעורים האהבה והתשוקה. אמה סטון זוכת האוסקר לפרס השחקנית, נתנה הופעה מרהיבה ומעוררת השראה על המסך. אנחנו מאמינים שלה לה לנד יכנס ברבות הימים לקלאסיקות של הקאנון הקולנועי.

מנצ'סטר ליד הים – זכה בפרס התסריט המקורי הטוב ביותר ובפרס השחקן. הסרט מגולל את סיפורם של שני אחים ממעמד הפועלים במסצ'וסטס. ג'ו האח הבכור מת במפתיע. ומותיר לאחיו הצעיר לי, את המשמורת הבלעדית על בנו היחיד בן הטיפש עשרה פטריק. המצב החדש מציף טרגדיה אישית מעברו של לי. וחושף בפנינו סיפור עצוב וטראומטי שבגינו לי איבד את שמחת החיים והאמונה. קייסי אפלק מצליח להעביר את סיפורו המורכב של לי, מהמסך ללבבות שלנו, באיפוק ועדינות מרהיבה. סרט מרגש ומטלטל עד דמעות, שמספר סיפור של אהבה וכאב.

רבים וטובים זכו בפרסי אוסקר נוספים, אך היריעה קצרה מלהרחיב. רק נזכיר לטובה את הסרט זוטרופוליס שזכה בסרט האנימציה הטוב ביותר. ואת יחידת המתאבדים ,שזכה בפרס האיפור ועיצוב השיער הטוב ביותר. שני סרטים מדליקים ומצחיקים ביותר. ולסיום אנחנו רוצים להודות לכל הסרטים (גם לאלו שלא זכו), על ההפקות המשובחות, השחקנים ואנשי הצוות השונים. שעמלו רבות במהלך השנה החולפת. ונתנו לנו הצופים את הזכות להיכנס לעולם של פנטזיה, אקשן, מתח, טרגדיה, רומנטיקה מתוקה, הומור מתובל רגש ועוד. גם השנה תעשיית הסרטים סיפקה לנו אינסוף רגעים נהדרים על המסך ואנו מקווים שאתם שותפים להנאה הזו.

Actual Oscar statuettes to be presented during the 79th Annual Academy Awards sit in a display case in Hollywood February 21, 2007. The Oscars will be presented on February 25.   REUTERS/Gary Hershorn   (UNITED STATES)
bnatb2
גלובוס מקס

הוספת תגובה